Arabska kultura widziana oczami Polki

Arabska kultura widziana oczami Polki

Perska miłość to cykl, za który odpowiada Laila Shukri. Mogłoby się wydawać, że jest to zagraniczna autorka. Nic bardziej mylnego, gdyż pod tym pseudonimem kryje się Polka, która od lat mieszka w Emiratach Arabskich. Wspomniana wyżej seria była jej debiutem w świecie książek, jednak przyjęła się na tyle dobrze, że autorce zlecono napisanie kolejnych tomów historii. I tak obecnie na rynku ukazuje się tom siódmy pod tytułem Perska niepewność. Dla kogo jest ten cykl i czy dowiemy się z niego czegoś na temat arabskiej kultury?

Życie kobiety w kraju muzumańskim

Na pierwszy rzut oka seria Perska miłość może zapowiadać się na standardowy reportaż. Nic jednak z tego, gdyż cykl ten jest klasyczną książką obyczajową, w której ważną rolę odgrywa wątek miłosny. Najnowszy tom opowiada o Joannie (znanej z poprzednich części), która zmuszona jest opuścić Bali. Każdy kolejny plan zapasowy nie wypala. Kobieta chciała ułożyć sobie życie z Richardem, jednak nagła pandemia nie pozwala jej na to. Jej życie codzienne zostaje całkowicie ograniczone, w dodatku Joanna wraca do swojego przemocowego męża. Jeszcze niedawno była pewna miłości, jaką darzy Richarda, jednak im więcej czasu upływa od ich rozstania, tym kobieta jest bardziej niepewna. Czy to, co było pomiędzy nią a mężczyzną, okazało się tylko fikcją, majakiem?

Wiele bohaterek

Co istotne, seria Perska miłość nie ma jednej bohaterki. Te wraz z kolejnymi tomami zmieniają się. To ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu cały cykl może nabrać świeżości i stale zaskakiwać jego czytelników. Co więcej, każda z nowych postaci jest inna. Ma inny pogląd na świat, wychowała się w innym miejscu, zwraca uwagę na inne rzeczy. Perska niepewność jest pełna ciągłych zaskoczeń, rozczarowań, ale i namiętności. Autorka w naturalny sposób porusza także aktualny temat pandemii, co może ułatwić utożsamienie się odbiorcy z przedstawioną w książce historią. Niemniej jednak Laila Shukri tworzy cykl, który w głównej mierze ma zapewniać rozrywkę. Dlatego też dużo tu pikanterii, emocji i wielkich uczuć, które tak szybko jak się pojawiają, tak się wypalają. Perska niepewność to przeciętna część serii, która stoi delikatnie wyżej od poprzedniej. Jednak dla wiernych fanów okazać się może pozycją obowiązkową. Dla innych jednak nie do końca. Pod względem literackim i językowym to niezbyt zadowalający kawałek literatury. Choć wciąż cieszy się sporą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników.